fbpx

“Otomatik Şiir”

Biri yazar, biri okur iki karakterin buluşmasıyla yaratıcılığın disiplinler ötesi yaklaşımını yakaladığımız anlardan birini yaşadık.

Robotların hayatımıza girişi temelde insan yaşamını kolaylaştırmak amaçlı başlıyor. Öğrenme, öğretme ve uygulama gibi eylemlerin gerçekleştirildiği otonom sistemler üzerinde yapılan birçok çalışma geliştirilerek sürdürülürken kullanım alanları da çeşitleniyor.

Geçtiğimiz cuma akşamı Mixer Arts’da gerçekleşen Deniz Yılmaz ve İnsansı Robot Nao’nun performansı 2017 yılında gerçekleşen en farklı deneyimlerden biri oldu. Performans; İskele 47’nin kurucusu, otonom sistemler üzerinde uzmanlaşan sanatçı Bager Akbay ve ArtBizTech ekibinde yer alan robot insan etkileşimi üzerine sektörel ve akademik çalışmaları bulunan Rabia Yorgancı Kındıroğlu tarafından hazırlandı ancak performans tamamen makineler arası iletişim ile anlık olarak sürdürüldü.

Design Thinking Semineri Ekim Ayı
Bager Akbay’ın robot haklarını gündeme getirmek istemesi üzerine geliştirdiği otonom Deniz Yılmaz’ın kodu özgür bir lisansla farklı yazılımların karmasından oluşuyor ve bu yazılımların bir kısmı tablette, bir kısmı dişlilerde ve CNC makinasında çalışıyor. Kendi şiirlerini yazabilmek için 12.000 şiir okuyan “Deniz Yılmaz bir robot şair, vatandaş olma derdinde. Posta Gazetesi’nde Yurdumun Şairleri köşesine girmek için aylarca kendi elleriyle! şiirler yazdı. Şiirlerini zarflara koyup yolladı ama başaramadı.”. Deniz Yılmaz şiir üretimlerine yılmadan devam ediyor.
Design Thinking Semineri Ekim Ayı

İnsansı robot Nao’da durumlar biraz daha farklı. Fransız şirket Aldebaran Robotics tarafından geliştirilmiş olan programlanabilir orta boyutlarda bir robot. Kullanım alanları genel olarak akademik araştırmalar ve laboratuvarlar olsa da sevimliliğiyle şov robotu olarakta kullanılıyor. Aynı zamanda 1997 yılından bu yana düzenlenen Robocup http://www.bangprix.org/robocup-2017/ robotik ve yapay zeka alanlarındaki çalışmaların gelişimi izlemek üzere düzenleniyor. Nao robot 2007 yılından bu yana futbol karşılaşmalarını sürdürüyor. Nao “Otomatik Şiir” etkinliği için özel olarak Rabia Yorgancı Kındıroğlu tarafından programlandı ve sunuldu.

Robotlar arası etkileşimin mail yoluyla gerçekleştiği etkinlikte, Nao robotun Deniz Yılmaz’a gönderdiği bir komut ile başlayan süreç, Deniz Yılmaz’ın şiiri yazması ve Nao’ya mail yoluyla ulaştırmasıyla gerçekleşti. İzleyicilerin sorularıyla ilerleyen etkinlik yapay zeka ve robot alanlarındaki gelişmelere ışık tuttu.

Özge Çokgezen
"Kabul et"i tıklayarak, sitede gezinmeyi geliştirmek ve site kullanımını analiz etmek için çerezlerin cihazınızda depolanmasını kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Kabul et