fbpx

Mural ve Zoom Kullanarak Uzaktan Design Thinking Workshop Nasıl Yapılır?

remote design thinking training

Bir önceki yazımızda uzaktan Design Thinking Workshop’lar düzenlerken dikkat edilmesi gereken noktaları bir el kılavuzu niteliğinde listelemiştik. (buradan ulaşabilirsiniz) Bu yazımızda ise workshop’larınızı şirketinizin farklı birimlerinden iş arkadaşlarınızla birlikte sanal ortamda gerçekleştirebileceğiniz “Virtual Tool”lardan Zoom ve Mural’ın kullanım detaylarını aktaracağız.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayar ya da mobil cihazlardan erişim sağlayabileceğiniz Zoom, temel olarak eş zamanlı görüntülü görüşme sağlayan bir platformdur. Görüntüye katılabilmek ve daha etkin şekilde faydalanabilmek için Zoom App’i görüşme öncesi kullanacağınız cihaza indirmeniz ve giriş yapmanız gerekiyor. Aksi taktirde size gelen görüşme davetine tıkladığınızda o anda sizi indirme işlemine yönlendirecektir. Dolayısıyla bir görüşme yapmayı planladığınızda mutlaka önceden Zoom App’i indirip, test görüşmesi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

     Görüşme planlamak için Zoom App üzerinde + işareti ile gösterilen “Schedule meeting” butonuna tıklayıp kurumunuz hangi altyapıyı kullanıyorsa (Outlook ya da Google) takvime kolayca işleyebilmek adına o seçeneği işaretleyin.

Zoom ArtBizTech

Ardından sistem sizi otomatik olarak seçtiğiniz altyapının mail ekranına aktaracak. Workshop’a katılacak kişilere bu mail’i göndererek görüşmeye katılmaları için gerekli kodları iletmiş olacaksınız.

Zoom ArtBizTech 2

Workshop saati geldiğinde katılımcı sınırı olmadan, daha önce gönderdiğiniz link aracılığıyla tüm kullanıcılarla birlikte başlatacağınız görüşmede bir sunumunuz varsa ekran paylaşımı yapabilir, katılımcıların ses ve görüntülerini kapatıp açabilirsiniz. Uygulamalar esnasında ise grup çalışması yapabilmek adına alt odalar açıp, sonrasında tekrar esas görüşmeye dahil edebilirsiniz.

Görüntülü görüşme araçlarına genel olarak daha aşina olduğumuz için Zoom’a iş hayatınızda kolaylıkla yer açabileceğinize inanıyoruz. Öğrenmesi nispeten daha zor olan ancak tek girişte bile kolaylıkla anlayıp, workshop’larınızda kullanabileceğiniz Mural’ın detaylarıyla ilgili ipuçları vermek isteriz.

Mural, uzaktan çalışan ekiplerin gerçekleştirdiği çalışmalar esnasında ofislerimizdeki “White board”lara yazılan yazıların, webcam’den okunamaması üzerine ortaya çıkan, eş zamanlı olarak kullanılıp “Digital White Board” görevini üstlenen bir platform. Teknik olarak katılımcı sınırı olmasa da Mural ekibi verimlilik açısından (hızın yavaşlaması, kontrolün sağlanamaması, dosya boyutunun artması vs.) aynı çalışma dosyasında maksimum 25-30 kişinin bulunmasını tavsiye ediyor.

İsterseniz ekran paylaşımını açık tutarak Mural’ınızı sadece kendinizin doldurmasına izin verebilirsiniz ya da isterseniz “Share” butonuna tıklayarak katılımcılarınıza düzenleme yetkisi verebilir, taslaklarınızı eş zamanlı olarak birlikte doldurabilirsiniz. Eğer tüm katılımcılarınızın mail adresini bilmiyorsanız link oluşturarak Zoom’un not bölümüne linki kopyalayabilir, katılımcıların bu şekilde Mural’a ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Bu link daha sonra editlenebilir olduğu için, workshop’tan sonra katılımcıların erişimini engellemek istemeniz durumunda “reset link” butonuna tıklayabilirsiniz.

Mural ArtbizTech 1

Mural’da Room (Oda) açmak için iki seçeneğiniz var: Private (Özel) ya da Open (Herkese açık) Room. Tercihinize göre Room açtıktan sonra ekranda gözüken “Create New Mural” butonuna tıklayarak ortak çalışmanızı başlatmış oluyorsunuz. Çalışmanızın akışına uygun olarak boş bir Mural ya da belli bir bölüme odaklanacaksanız hazır taslakları olan bir Mural açabilirsiniz. Örnek: Baştan sona bir Design Thinking workshop için boş; sadece araştırma aşaması için Empathy Map olan Mural.

Mural ArtbizTech

Not: Sayfaya bir araç (yapışkanlı not, bağlama oku vs.) ekledikten sonra tekrar seçmeseniz bile çift tıkladığınızda son kullandığınız araç yapıştırılıyor.

Her zaman için açtığız Mural’a sonradan taslak ekleyebilirsiniz. Bu yöntem tüm akışı gerçekleştireceğiniz Design Thinking workshop’lar için tavsiyemizdir. İhtiyaç durumunda “Import” seçeneğine tıklayarak bilgisayarınızdaki bir görseli panoya yapıştırabilir, Youtube ve Vimeo linklerini kopyalayıp yapıştırarak pop-up açılan video içerikleri elde edebilirisiniz.

Mural ArtbizTech

Mural ArtbizTech

Oturum sonunda üst barda bulunan seçenekler arasından “Voting Session”a tıklayarak her katılımcının bireysel olarak ortaya çıkan fikirleri oylamasını sağlayabilirsiniz. Zaman kısıtınız varsa bu seans, Idea Prioritization Canvas’ta önceliklendirme yapmanızı kolaylaştıracaktır ancak eğer zamanınız varsa bu aşamayı da grup olarak uygulamanızı tavsiye ederiz.

Mural ArtbizTech

Workshop sonunda Mural üzerinde yaptıklarınızı “Export” butonuna tıklayarak kendi yerel dosyanıza PDF ya da PNG formatında indirebilirsiniz. İsterseniz hazır taslaklar arasında bulunan Experience Map, Strategic Design Map gibi taslakları da uygulamanıza dahil edebilirsiniz.

Mural ArtbizTech

"Kabul et"i tıklayarak, sitede gezinmeyi geliştirmek ve site kullanımını analiz etmek için çerezlerin cihazınızda depolanmasını kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Kabul et