fbpx

Londra ve İstanbul’dan sonra Montreal’deyiz!

3 yıldır ana destekçisi olduğumuz bang. Prix’ye, yürüttüğümüz Design Thinking projeleri ile de destek veriyoruz.

bang. Prix kapsamında gerçekleştirdiğimiz ilk design thinking projesinde challenge’ımız dijital sanatlar alanında faaliyet gösteren sanatçıların uluslararası mobilitesini nasıl attırabileceğimiz üzerineydi. Bu hedefle dünyanın birçok yerinde yaşayan ve dijital sanatlarla ilgilenen 500’ün üzerinde kişiyle konuştuk, verdikleri cevaplardan içgörüler yakaladık. İçgörüleri bangprix.org adresinde herkese açık bir şekilde yayımladık. Sonrasında ise işin en keyifli tarafı olan fikir geliştirme aşamasına geldik. Bu aşamada öncelikle açık çağrı yaparak Akbank Sanat’ta gerçekleştireceğimiz Design Thinking-Ideation Workshop için katılım başvuruları aldık. 11 Ocak 2019’da dijital sanatlar alanında çalışmalarını sürdüren sanatçı, akademisyen, sanat direktörü, küratör gibi farklı pozisyonlardan katılımcılarla bir araya gelerek ortaya çıkan içgörüleri karşılayacak çözüm önerileri ürettik. Ortaya çıkan tüm fikirleri sonraki workshop’larda çıkanları da eklemek üzere http://www.bangprix.org/dijital-sanatlar-alaninda-calisan-sanatcilarin-uluslararasi-mobilitesi-fikir-raporu/ sayfasında paylaşarak herkese açık hale getirdik. (videoyu izlemek için tıklayın!)

Sonrasında sonaristanbul’da yine farklı pozisyonlardan katılımcılarımızla fikirler üretip, internet sitemize ekledik. Projenin esas hedefi olan “uluslararası mobilite”yi sağlamak içinse tüm bu uğraşlarımızı aslında uluslararası mecrada gerçekleştirmemiz gerekiyordu. Bu sebeple Londra’da bir Design Thinking-Ideation Workshop daha düzenledik. bang. Prix Manifold sergisine paralel olarak düzenlenen bu workshop’ta farklı ülkelerden ve ses tasarımcısı, görsel iletişim tasarımcısı, sanat yönetmeni gibi farklı disiplinlerden katılımcılarımız vardı. Bu çok sesli workshop’ta ortaya çıkan fikirleri yine internet sitemize ekledik. Aynı zamanda, uluslararası mecrada sergilenme fırsatı bulan bang. Prix eserleri hakkında olumlu yorumlar aldık.

Tüm bu çalışmalardan sonra, bang. Prix kapsamında yaptığımız ilk Design Thinking projemizin son adımı olarak her sene Montreal’de düzenlenen, dünyanın en önemli dijital sanat etkinliklerinden biri olan TouchDesigner Summit’te yer aldık. Bu workshop öncekilerden farklı olarak uluslararası katılımın en yoğun oluğu ve sesimizi yine uluslararası anlamda en geniş kitleye duyurabildiğimiz workshop oldu. Yeni çözüm önerileri ortaya atıldı (çok yakında bang. Prix internet sitesinde fikirler bölümüne eklenecek), yeni bağlar kuruldu. Tanıştığımız sanatçılara, küratörlere, tasarımcılara “bang. Prix”nin hedeflerini, karşılık beklemeden yardım etme mottomuzu anlattıkça aldığımız güzel yorumlar bizi bu yola daha da tutkuyla bağladı.

Aynı workshop’ta ikinci Design Thinking projemizin de başlangıcını yaptık. Dijital sanatlar alanında faaliyet gösteren kişilerin teknoloji yeteneklerini nasıl arttırabileceğimiz üzerine çalışacağımız bu projede de ilkinde olduğu gibi öncelikle içgörüleri yakalayıp sonrasında workshop’lar düzenleyerek fikir üreteceğiz.

ArtBizTech
"Kabul et"i tıklayarak, sitede gezinmeyi geliştirmek ve site kullanımını analiz etmek için çerezlerin cihazınızda depolanmasını kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Kabul et