Eserler

Julie Nymann – shreds of laughter, Video, 2014, 12’16’’

Video, ses ve fotoğraf ve vücut performansı unsurlarını kullanarak kimlik kavramlarının etrafındaki karmaşıklığa dikkat çekiyor. Özellikle Doppelgangerler (tıpkısının aynısı) olmak üzere mitolojiden ilham alarak çekim, kovuluş ve mahrem anlatılarını inceleyerek kadınlık ve cinsiyet ideolojisini sorguluyor.

Dijital teknoloji kendilik konseptini evrime uğrattı. Biri daha önce hiç olmadığı kadar birden fazla medyum ile var olabildiğinden, sanatçı iç yaşamların sınırlarını aramaktadır. Buradan yola çıkarak reprodüksiyon ve onun kendini çoğaltma kılığında karşımıza çıkan imalarına karşı bir merak geliştirmiştir. Tıpkı bir doppelganger gibi bir aynadan içeri bakarak aynı şeyi görmek fakat farkı hissetmek ilk amacıdır.

Sanatçı Hakkında:

1987 yılında Kopenhag, Danimarka’da doğan Julie Nyman New York ve Kopenhag’da yaşıyor ve çalışıyor. Fatamorgana The Danish School of Art ve New York’taki International Center of Photography’de fotoğraf eğitimi alan sanatçı, dijital teknolojinin kurulumu ve kullanımıyla, dijital çağdaki insanın yapısını keşfediyor.

Joe Hamilton – regular division, Video, 2014

Sanal ortamda üretilen görsel imajlar ve gerçek görüntüleri bir araya getirdiği bu işinde Joe Hamilton, günümüzde zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz sanal ortamlar konusunda bizi bir sorgulamaya yöneltiyor. Artık sanal ortamdaki varlığımızın da gerçek varlığımızla iç içe girdiği dönemde sanal olanla gerçek olanı ayırt edemez bir duruma geldiğimizi bu işi ile gözler önüne seriyor.

Sanatçı Hakkında:

1982 Tasmania doğumlu Joe Hamilton, Tasmania Üniversitesi’nde güzel sanatlar okumuş ve RMIT’de Kamu Alanlarında sanat üzerine masterını yapmıştır. Sanal ortamda, gerçek ortamda ve ikisinin arasında girift ve karmaşık kompozisyonlar yaratmak üzere teknoloji ve bulunmuş malzemeden yararlanır. Yakın zamanda ürettiği işleri giderek artan ağlar üzerinden birbirine bağlanan bir toplumun içindeki doğal ortamla ilgili yerleşmiş fikirlerimizi sorguluyor. Hamilton’un işleri uluslararası grup sergileriyle The Moving Museum Istanbul, The Austrian Film Museum (Penetrating Surfaces), Pablo’s Birthday in New York (Like New Landscape), The London Art Fair (Photo 50) ve Venedik’teki Palazzo Peckham’da gösterildi.

ArtBizTech Creators Lab – Invisible Connections of People, Digital Installation, 2016

As the viewer interacts with the interactive installation, the sensors get the heart beat of the viewer and emits lights and sound with the same frequency of the heart beats.

This interactive artwork is inspired from Sufism Philosopy. It aims to show people that everybody in the world is connected with each other by an invisible form of energy. The installation includes touch, visual and audio effects that reftlects this philosophical statement with an artistic way.

ArtBizTech Creators Lab – Soul of The City, Digital Installation, 2016

As the viewer moves the installation on a plexi-glass platform with RFID sensors, the Rasberry Pi micro-computer recognizes its location and assocciates that location with its correspondence on the world map. Accordingly the installation emits light and sound resembling that city.

This is an interative artwork that aims to make viewers feel the soul of the cities all around the world with touch, visual and audio effects.

Lara Kamhi – mutations, stripe series, cityscape, Video, 2015

Dopamine, Pi, Mutations and Saturated Darkness for Moving Images exhibition series

About Artist

Transgressing the borders between fields of photography, video, sound, light art and site-specific installation, Lara Kamhi creates and captures immersive image spaces, soundscapes and narratives in which she explores and investigates the confusing conflict between appearance and truth. Kamhi has exhibited her work in galleries, museums and public spaces, nationally and internationally. Aside from pursuing her creative practice in Istanbul, she is the co-founder and director of PRIZMA, an independent art initiative focusing on site-specific, immersive and cinematic experiences.

If you want to be the first to hear about our events and news.