fbpx

Design Week Turkey 2018’deydik!

bang-neuro-smartcon-1

16-18 Kasım 2018 tarihlerinde gerçekleşen Design Week Turkey kapsamında küratörlüğünü ArtBizTech ve bang. Art Innovation Prix küratörü Esra Özkan’ın üstlendiği Interforms sergisindeydik!

Üç gün boyunca bang. Neuro projemiz ve bang. Art Innovation Prix 2017 eserlerinden “Mekanik Saç Heykeller” izleyiciye sunuldu. Yoğun ilgi gören eserler, izleyiciden olumlu yorumlar aldı.

bang. Neuro projesi hikayesini, somut davranışlarımızın soyut hislere bürünerek yeniden ortaya çıkmasını, renklerle temas etmesini ve yeniden doğmasını yapay zeka üzerinden ele alarak bir sanat eserine dönüştürüyor. Günlük hayatımızın akışındaki insan ilişkilerinin bir yansımasından oluşan ve mimik veri tabanı üzerinden insanların sosyal etkileşimine odaklanan bang. Neuro, kişilerin mutlu oldukları anlarda vermiş oldukları pozitif tepkiler üzerinde temellenerek estetik ve bilim üzerinden yapılan araştırmaları da kapsıyor.

Interforms sergisi hakkında daha fazla bilgi almak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

bir dizi noktadan oluşan form bir yıkım oluşturabilir mi?

İnsanlığın var olduğu günden bu yana dünyayı sorgulama ve algılama biçimlerimizle dünya ile diyalog kuruyor ve belki de beklentilere giriyoruz. Beklentilerimizin cevaplarını bulmaya çalışırken, dünyanın retorik biçimini algılamaya, açıklamaya çabalıyor bir yandan da felsefi varsayımlarla da cevaplarımızı desteklemeye çalışıyoruz.

Teknolojinin gelişimi günümüz dünyasının, doğasını, ruhunu, biçimlerini yeniden oluşturarak formları algılama, taklit etme ve anlamaya çalışma şekillerimizi farklılaştırıyor. Bilişsel bilimin ortaya çıkması da  tüm bu sınırların yavaş yavaş değişmesi ve disiplinler arası çizgilerin erimesini sağlıyor. Disiplinlerin kendi aralında kurduğu bağın yanı sıra aralarındaki ayrımların da ortaya çıkmasını, böylelikle yeni tanımların oluşmasını destekliyor.

Değişimlerin, kendi dönemleri içerisinde bir yıkıma yol açması “sanat ve tasarım dünyasının sürekli değişimi karşısında nasıl devam edebilir?” sorusunu gündeme getirerek tartışmalara alan açıyor. Bu noktada avangard, tüm disiplinleri içine alarak “tüm zamanların avangardı” olmayı kapsıyor ve değişimi canlı tutuyor. Avangard sanatın önemli temsilcilerinden Kazimir Maleviç “ yıkımdan sağ çıkan imge, yıkımın imgesidir” sözüyle döneminin avangardına gönderme yaparken, bugün de devam eden   avangard yaklaşımlara yol gösteriyor.

Birbirlerinin sınırlarını eriten alanları teknoloji üzerinden ele alan sergi, eriyen formlar arasında geniş bir sınır çizerek iki ana eksende sanat ve tasarımın kesişen noktalarını birleştiriyor. Bu kesişim kimi zaman doğadan bir parça, sivri bir kenar, bir ses, bir temas veya yansıma olarak karşımıza çıkıyor.

Interforms sergisi, “formlar arası” ve “formlar ötesi” olarak hem bugünün form anlamındaki yıkımını yaratan, hem de genel çerçevede güncel avangardı anlatan bir yaklaşımla; tasarım, bilim, sanat ve teknolojiyi yeni dünya dili ve estetiği üzerinden “bir dizi noktandan oluşan form bir yıkım oluşturabilir mi?” ‘nin cevabını arıyor.

ArtBizTech
"Kabul et"i tıklayarak, sitede gezinmeyi geliştirmek ve site kullanımını analiz etmek için çerezlerin cihazınızda depolanmasını kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Kabul et