fbpx

Design Thinking Workshop’lar Uzaktan Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli

artbiztech-uzaktan-design-thinking-egitimi

 

Uzaktan çalışan ekiplerin eş zamanlı görüntülü görüşme ve Virtual Design Thinking araçları ile gerçekleştirilen workshop’larda nelere dikkat etmesi gerektiğini listelediğimiz bu yazımızı bir el kılavuzu olarak kullanabilirsiniz.

 

  • Teknik altyapı olarak hazır olun: internet bağlantınızın kontrolü, bilgisayarınızın ses giriş ve çıkış ayarlarının testi, workshop süresince ihtiyaç duyabileceğiniz materyallerin yanınızda olması gibi. Katılımcılarınızdan da bu hazırlıkları yapmalarını ve ilgilerinin dağılmayacağı bir yere geçmelerini, mümkünse kendilerine bir çalışma alanı yaratmalarını rica edin.

 

  • Katılımcıların ilgisi bilgisayar başında kolayca başka ekranlara ya da mail kutularına kayabilir. Çalışmaya başlamadan önce tüm katılımcılarla birlikte akışın üzerinden geçin, gerekiyorsa ortak görünüme açık takvim oluşturun. Katılımcıların, ne zaman hangi aşamanın yapılacağını biliyor olmaları kendilerini daha “dahil” hissedip, süreci aktif geçirmelerini sağlayacak.

 

  • Son zamanlarda kullanımını oldukça yaygınlaşan, bu çalışmalarda kullanabileceğiniz birçok araç var. Hangisini kullanacağınıza dair karar verirken katılımcılarınızı ve kurumunuzun alışkanlıklarını düşünün. Katılımcıların kullanmayı bildiği ya da aşina olduğu araçları kullanmak her zaman en etkin yöntemdir. Eğer kurumunuzun halihazırda kullandığı bir görüntülü görüşme sistemi ya da uzaktan ortak çalışma araçları varsa onları kullanmaya devam edebilirsiniz. Unutmayın, insanları öğrenmesi zor yeni araçlar kullanmaya zorlamak bazen asıl işin o aracı kullanabilmek olduğuna dair yanılgılar oluşturabiliyor.

 

  • Görüntülü görüşme seçenekleri arasında dikkat etmeniz gereken özelliklerden biri kamera ekranının pop-up olarak açılabiliyor olması. Kullanacağınız araçlarda ortak çalışma yaparken konuşan kişiyi pencereler arası geçiş yapmadan görebilmek, workshop’a bağlılığı arttıracaktır.

 

  • İhtiyaç, sorun, beklenti, içgörü, fikir ve geribildirimlerin eş zamanlı olarak yazılabilmesi için ortak kullanıma açık bir araç seçin ve bu aracı workshop başlamadan önce katılımcılarınıza tanıtın. Ara yüzlerinin hızlı öğrenmeye elverişli olması ve çeşitli yaratıcı taslakları içeriğinde barındırması sebebiyle ArtBizTech olarak biz uzaktan eğitimlerimizde Mural ya da Miro’yu kullanmayı tercih ediyoruz. Bu platformlardan, challenge’ınıza uygun olacak birçok taslağa (Empathy Map, Customer Journey Map, Value Proposition Matrix vs.) ulaşabilir, katılımcılarınızda oluşturacağınız proje sayfası üzerinden eş zamanlı olarak çalışmanızı yürütebilirsiniz.

 

  • Zamanlamaya dikkat edin. Katılımcıların ihtiyaçlarını gidermeleri ve yorgun hissetmemeleri için tıpkı normal workshop’lardaki gibi saatte bir ara vermeyi unutmayın. Aksi takdirde kamera ya da mikrofon kapatan, sürekli giriş – çıkış yapan katılımcılar görmek durumunda kalacaksınız, bu da diğer katılımcıların ilgisini dağıtacaktır.

 

Teknolojinin bu kadar gelişmesiyle birlikte yaratıcı süreçleri başlatacağımız workshop’lar için fiziksel olarak bir araya gelme zorunluluğu artık ortadan kalktı. Kullanacağınız araçlar ve yöntemlerle birlikte bu workshop’ları dijital kanallara taşıyıp, efektif sonuçlar elde edebilirsiniz. Özellikle ilk workshop’unuzu basit tutmayı, araca değil amaca odaklanmayı unutmayın.

"Kabul et"i tıklayarak, sitede gezinmeyi geliştirmek ve site kullanımını analiz etmek için çerezlerin cihazınızda depolanmasını kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Kabul et