fbpx

Design Thinking Projesi – Ideation Workshop: Dijital Sanat Alanında Çalışan Sanatçıların Uluslararası Mobilitesi

bang. Prix (bangprix.org)ve ArtBizTech tarafından dijital sanatlar alanında çalışan sanatçıların uluslararası mobilitesini arttırmayı hedefleyen ve Design Thinking metodolojisiyle gerçekleştirilen “Global Mobility of Artists at Digital Art Field” projesinin ilk aşaması (research / araştırma), Avrupa ülkeleri başta olmak üzere yirmi iki farklı ülkeden dijital sanat alanında aktif rol oynayan paydaşların katılımı ile gerçekleştirilmişti.

İkinci aşama olan fikir geliştirme (ideation) workshop‘ları dünyanın farklı yerlerinde düzenlenerek, sanatçı hareketliliğini ve bu alandaki paydaşların birbirleriyle olan iletişimlerini ve etkileşimlerini etkileyen olumlu ve olumsuz etkenler ele alarak, yeni ve yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Geçtiğimiz haftalarda Akbank Sanat‘ta düzenlediğimiz Ideation Workshop’ta, bu alanda çalışan paydaşların katılımıyla, amaca yönelik iç görüleri netleştirerek çözümler ürettik.

İçgörü raporumuzu ve yakında yayımlanacak olan Ideation Workshop raporunu bangprix.org/arastirmalar adresinden inceleyebilirsiniz.

“Günümüzde teknolojinin erişilebilir olmasının etkisi, bu alanda çalışan sanatçı, küratör gibi üretimlerini güncel tutan ve teknoloji ile birleştiren paydaşların dünyada git gide yayılmasını ve görünür olmasını sağlamaktadır. Sektörün paydaşlarının dijital sanatlar alanında yaşadıkları zorlukları zamanla çözümleyebilmesi, sanatçı hareketliliğinde olumlu bir artışa neden olmuş ve ülkeler, paydaşlar, organizasyonlar arasında güçlü bağlar oluşturmaya başlamıştır.

Temelleri atılan güçlü bağlar farklı ülkelerin kültürlerinde mobil hareketliliğe sahip sanatçıların ve diğer profesyonellerin birbirleri ile karşılaşmalarını ve birbirlerinden ilham almalarını sağlamakla birlikte dijital sanatlar alandaki yayılmanın ve yeni bir dilin yaratılmasının da temelini oluşturmuştur. Bu yeni dil ile uluslararası hareketliliği olan sanatçıların ya da bu alandaki diğer profesyonellerin farklı fikirlerini ve değerlerini paylaşmaları, üretim yapan sanatçılarla karşılıklı iletişimleri ve bu iletişimden doğan işbirlikleri desteklenmektedir.” 

Projenin bir sonraki adımı olan Ideation Workshop – 3, 3 Nisan tarihinde Londra‘da gerçekleşecek.

ArtBizTech
"Kabul et"i tıklayarak, sitede gezinmeyi geliştirmek ve site kullanımını analiz etmek için çerezlerin cihazınızda depolanmasını kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Kabul et