fbpx

Design Thinking ile Müşteri Odaklı Çözümler Geliştirirken Nelere Dikkat Edilmeli?

AKSigorta Design Thinking Workshop 1

Geçmişin ürün odaklı yaklaşımı günümüzde artık kendisine yer bulamıyor. Yalnızca teknolojide değil diğer tüm alanlarda da insan odaklı çözümler ön plana çıkıyor. İnsanlar artık ürün değil, ürünün sağlayacağı hizmeti satın alıyor. Teknolojik çözümleri üreten şirketlerin de artık odak noktalarını ürünlerden insanlara kaydırması kaçınılmaz oluyor.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kullanılacak teknolojinin amaç olarak değil araç olarak görülmesidir. Çözüme bu yaklaşımla gidildiğinde ortaya çıkan teknolojiler de kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan, insan odaklı bir hale bürünüyor. Design Thinking gibi insan odaklı metodolojileri uygularken öncelikle hedef kitle iyi belirlenmeli ve ihtiyaçları, sorunları iyice anlaşılmalı. Bu aşamada o kişilerle empati yapmak çok önemli, ayrıca sorularımızla onları yönlendirmemeliyiz. Gerektiğinde hayatlarını daha iyi anlayabilmek adına gözlem yapmalıyız. İnsan odaklı teknolojiler için ihtiyaç duyulan içgörülere ancak bu şekilde ulaşılabilir. İçgörülere yönelik çözüm konseptini oluşturduktan sonra ise üretime geçmeden önce yeniden hedef kitleye dönülmeli, bulunan çözüm onların değerlendirmesine sunulmalı.

Sunulacak çözümün son kullanıcı bir müşteri, bir ziyaretçi de olabilir, şirketin çalışanı da. İnsanı odağa almak temel prensibimiz olduğu için şirketlerde çalışan mutluluğu çok önem verdiğimiz bir konu. Çalışanların üretilen projelerin bir parçası olduğunu hissetmeleri çok önemli. Takım ruhunu korudukları ve birbirlerinden ilham alarak gelişime gidebildikleri zaman şirket içerisindeki çözümlerde teknolojinin de araç olarak doğru bir şekilde kullanmaya başlanabildiğini görüyoruz.

ArtBizTech Team

"Kabul et"i tıklayarak, sitede gezinmeyi geliştirmek ve site kullanımını analiz etmek için çerezlerin cihazınızda depolanmasını kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Kabul et