fbpx

Design Thinking Eğitimi | 21 – 22 Ekim İstanbul

Katılımcıların Google ve Apple gibi inovatif teknoloji firmalarının yanında, Banka, Sigorta ve Telekomunikasyon gibi pek çok sektörden dünyanın önde gelen firmalarınca yaratıcı iş fikirleri bulma, yenilikçi ürün, servis, yazılım ve IT çözümleri geliştirme ve proje yönetimi aşamalarında kullanılan “Design Thinking” metodolojisini örnekler ve vaka analizleriyle uygulamalı olarak öğrenme fırsatı bulduğu iki günlük eğitimimizin sonuna geldik.

Türkiye’nin önde gelen firmalarının katılımıyla gerçekleşen Design Thinking Workshop’ta vaka analizi için konumuz bir müzenin dijitalleşme ile ziyaretçi sayısını nasıl arttırabileceği oldu. Eğitime “Definition of Challenge” aşaması ile başlandı. Bu aşamada müşteriler tarafından yaşanan zorlukların değerlendirilmesi ve netleştirilmesi için neler yapılabileceği, hangi tekniklerin kullanılabileceği konuşuldu, seçilen vaka üzerinde uygulaması yapıldı. Ardından “Research” aşamasında müşterilerin ihtiyaç, istek ve beklentilerinin detaylı olarak değerlendirilmesi için Persona belirlemelerinin nasıl yapılacağı, belirlenen personalara örnek kişiler ile gözlem ve görüşmelerin en etkili nasıl gerçekleştirileceği üzerinde duruldu.

Personalar tanımlanıp görüşmeler yapılarak sorunlar belirlendikten sonra “Interpretation” aşamasına geçildi. Bu aşamada “Research” aşamasında ortaya çıkan bilgilerin görselleştirilmesi, gruplanması ve aralarındaki paternlerin belirlenip yorumlanması ile iç görülerin (insight) ortaya çıkartılması konusunda bilgi aktarımı yapıldı. Bu konuda kullanılabilecek “Empathy Mapping”, “Mind Mapping”, “Journey Maps” gibi teknikler anlatıldı ve uygulamaları yapıldı.

design_thinking_workshop_1

“Idea Generation” aşamasında ise “Interpretation” aşamasında ortaya çıkan iç görüler üzerinden hedef kullanıcı kitlesinin ihtiyaçlarını karşılayacak ve uçtan uca etkileyici bir deneyim yaşamalarını sağlayacak yaratıcı çözüm fikirlerinin oluşturulması ve önceliklendirilmesi için yöntemler ve teknikler ele alındı. Belirlenen vaka üzerinde bu teknikler uygulandı.

En değerli fikirlerin belirlenmesinin ardından “Prototyping” aşamasına geçildi. Bu aşamada seçilen çözüm fikrinin / fikirlerinin prototiplenmesi ile ilgili detaylar verildi ve kullanılabilecek yöntemler aktarıldı. Bir müzenin dijitalleşme yoluyla daha çok ziyaretçiye ulaşmasını hedefleyen vakası için Design Thinking metodolojisi kullanılarak üretilen çözüm fikrinin prototipi hazırlandı. Son aşama olan “Evaluation” aşamasında tasarlanan çözümün hedef kullanıcıların beklentilerini ne düzeyde karşılayacağının prototip üzerinden değerlendirilmesi ve iteratif iyileştirme önerilerinin tespit edilmesinin yöntemleri aktarıldı. Belirlenen personalara uygun, eğitim ekibi dışından seçilen kişiler ile prototipin değerlendirmesi yapıldı.

Design Thinking metodolojinin uygulanmasında bir diğer önemli konu da takım üyelerinin yetkinlikleridir. Bu eğitimde sahip olunması gereken yetkinlikler Artful Thinking (Sanatsal Düşünme) oyunları ile geliştirildi. Bu oyunlar;

  • Creative Thinking Game
  • Thinking Out of Box Game
  • Pattern Recognition Game
  • Contextual Thinking Game
  • Strategic Thinking Game
  • Visual Thinking Game

Bir sonraki Design Thinking eğitimimiz 17 – 18 Kasım tarihlerinde 42 Maslak, İstanbul, Türkiye‘de gerçekleşecek.

"Kabul et"i tıklayarak, sitede gezinmeyi geliştirmek ve site kullanımını analiz etmek için çerezlerin cihazınızda depolanmasını kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Kabul et