fbpx

Design Thinking %85’ten Daha Yüksek Bir Yatırım Getirisi (ROI) Sağlayabilir

Tasarım Odaklı Düşünme (Design Thinking) metodolojisinin kullanımının şirket kültürüne entegrasyonu ve projelerde aktif olarak kullanımını hedefleyen çalışanlara karşı gösterilen en büyük dirençlerden biri, yatırım getirisi (ROI) hesaplamalarındaki zorluklar oluyor. Projenin başlangıcındaki heyecan  azaldıkça, şirket içindeki kültürel dönüşümü hedefleyen çalışanlar, projelere devam edebilecek kaynakların sürdürülebilirliği için, Design Thinking’in ROI üzerine etkisini gösterme konusunda kendilerini baskı altında hissediyorlar. Forrester‘ın geliştirdiği “Total Economic Impact™ (TEI)” modeli, design thinking metodolojisini işlerinin bir parçası haline getirmek isteyen profesyonellerin üzerindeki bu baskıyı azaltacak.

Hem birincil hem de ikincil araştırmaları kullanan Forrester, design thinking metodolojisinin bankacılık, sigortacılık, perakende satış ve abonelik hizmetleri sektörlerindeki kullanımının finansal etkisini modelledi. Her kuruluş için ROI, uygulamanın verimliliğine, projeye ve kullanım senaryolarına bağlı olarak değişmekle birlikte, TEI modeli, design thinking metodolojisinin uygulanmasının önemli ölçüde ölçülebilir getiri ve geniş bir yelpazede yardımcı faydalar üretebileceğini ortaya çıkardı.

artbiztech design thinking kitabı

Sentezlenen sonuçlar gösteriyor ki projelerin dörtte üçü yatırımlarını iki ya da daha fazla katına çıkararak %229’luk bir medyan ROI elde ediyor. Organizasyonel seviyede incelendiğinde ise sonuçlar, tutarlı bir girdi ve çıktı dizisine dayanan bir design thinking çalışmasının %71 ile %107 arasında bir ROI elde edebileceğine işaret ediyor.

TEI modeli, design thinking projelerindeki yatırımları analiz etmek için liderlik desteği, fasilitatörler, tasarımcılar, eğitmenler ve hatta projeye özgü profesyonel hizmet maliyetlerini ve sermaye yatırımlarını da kapsayan 25 fayda ve maliyet kalemini analiz ediyor.

Makalenin orijinaline ulaşmak için: https://go.forrester.com/blogs/design-thinking-can-deliver-an-roi-of-85-or-greater/

"Kabul et"i tıklayarak, sitede gezinmeyi geliştirmek ve site kullanımını analiz etmek için çerezlerin cihazınızda depolanmasını kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Kabul et