fbpx

blog. #2 : Yapay Zekanın Konumu: Somut Davranışlar, Soyut Hisler

bang-neuro-smartcon-1

1950 yılında bilgisayarlar daha yeni yeni ortaya çıkıyorken, Alan Turing “makineler düşünebilir mi?” sorusunu sorarak günümüzdeki yapay zeka tartışmalarına kapı açmış ve bu alandaki tüm gelişmelere de yol göstermiştir.

Alan Turing’in bu sorusundan çok değil iki yıl sonra başlatılan çalışmalardan bugüne, bilgisayarların, artık bulundukları ortamda bir obje olarak değil, bulunduğu çevrenin büyük bir parçası olarak hayatımıza entegre olması kısa sürede kabul edilmiş, bu durum ortam ve zaman kavramına da etki ederek bilgiye ulaşmamızı hızlandırmıştır. Öyle ki, günlük 3,5 milyardan fazla kez tıklanan yapay zeka aramalarında sağlık, ulaşım, eğitim gibi insanı merkezine alan başlıkların yanı sıra gündelik hayatımızın içindeki araştırmalar da karşımıza çıkıyor.

Araştırmalar genel çerçevede devam ederken yapay zekanın, bu araştırmaları yaşadığımız dönem içerisinde yeniden şekillenmesinin etkisi diğer yandan sanatta da yeni yaratımları gözler önüne seriyor ve sanatçı, tasarımcı ve küratörlere de ilham olmaya devam ediyor. Bu ilhamın etkilerini ise yeni medya üzerinden algoritmalar ile oluşturulan formlar, nörobilim veya farklı anlatımlarda görebiliyor ve deneyimleyebiliyoruz. Özellikle kod temelli görselleştirmeler nörobilim ve nöroestetik ile birleşerek daha çok form bazlı görselleri oluşturuyor ve bu görselleri hem zihnimizle hem de beş duyu organlarımız ile algılamamızı sağlayarak yeni bir yapı oluşturmayı baz alıyor.

bang. neuro projesi bu bağlamda hikayesini, somut davranışlarımızın soyut hislere bürünerek yeniden ortaya çıkmasını, renklerle temas etmesini ve yeniden doğmasını yapay zeka üzerinden ele alarak bir sanat eserine dönüştürüyor. Günlük hayatımızın akışındaki insan ilişkilerinin bir yansımasından oluşan ve mimik veri tabanı üzerinden insanların sosyal etkileşimine odaklanan bang. Neuro, kişilerin mutlu oldukları anlarda vermiş oldukları pozitif tepkiler üzerinde temellenerek estetik ve bilim üzerinden yapılan araştırmaları  da kapsıyor.

ArtBizTech
"Kabul et"i tıklayarak, sitede gezinmeyi geliştirmek ve site kullanımını analiz etmek için çerezlerin cihazınızda depolanmasını kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Kabul et