fbpx

blog. #1 : Dijital Dinamikler

bang-neuro-smartcon-1

“yeniden şekil vermek, yeniden düşünmek = yeni bir dil”

Dijitalleşme süreçleri 2000’li yıllardan bugüne hem sosyal çevremizde hem de yoğun olarak iş yaşantımızın içerisinde kendini sürekli güncel tutan, yeni bir dil olarak karşımıza çıkıyor. Bu dinamikler iş ve sanat sektörü aktörlerini etkileyerek farklı bir yol ile birbirleri arasında bağ kurmasını sağlıyor. Oluşan yeni dil iş dünyası açısından ele aldığımızda artık şirketlerin sermayesi, bilançosundaki finansal sermaye veya çalışanların sayısı ile ölçülmekten ziyade, şirket çalışanlarının mutlu ve pozitif olması ile birebir ilgileniyor. Çünkü sadece mutlu ve pozitif çalışanlar şirketlerinin finansal sermayesini yenilikçi ürünlere ve keyifli deneyimlere dönüştürebiliyor. Sanattaki etkisi ise dijital sanatlar alanında yeni estetik dilin keşfedilmesi üzerinden kendini gösteriyor.

1970’li yıllarda Mihaly Csikzentmihalyi akış halini almak, mutlu ve sezgisel-yaratıcı tarafta olmak için dopamini serbest bırakmamız ve bu dopamin enerjisini eylem, fikir ve sonuçlara dönüştürmemize yetecek kadar beceriye sahip olmamız gerektiği teorisini ortaya koymuştur. Günümüzde dijital dönüşüm süreçlerinin akış teorisi (flow theory) üzerinden, dijitalleşmenin etkilerine olan yansımalarını yeni bir dil ile birlikte şekil verip düşünüldüğünün ortaya çıktığını görmekteyiz.

Peki nedir bu yeni dil?

Yeni dili, bugün farklı ekiplerin bir araya gelerek çalışması, dijital sanat ile farklı keşiflerde bulunması, deneyim süreçlerine dahil olması ve çevrelerindeki diğer insanlarla tüm deneyimlerini paylaşarak yeni bir enerji oluşturması üzerine kurulmuştur.

Farklı disiplinlerden insanlarla bir araya gelin

Bahsettiğimiz yeniden düşünme kavramı; birbirinden farklı yetkinlere sahip kişilerin bir arada çalışmasının hem daha verimli olduğu hem de kişilerin kendi alanları dışındaki gelişmeleri merak ederek keşfetmeye çalışmaları, birbirlerinden ilham alarak yeni bir ürün, hizmet, düşünce vb. gibi somut veya soyut üretimlerini desteklemektedir.

Gördüklerinizi, hissettiklerinizi, bilgilerinizi paylaşın

Paylaşmak ve her paylaştığımız konu üzerinde, o konuya yeniden şekil vermek şirket içi enerjiyi yükseltmeye destek olan önemli unsurlardan bir diğeridir. Gördüklerinizi, deneyimlerinizi, hissettiklerinizi paylaşmanız başka insanlarda uyandıracağı motivasyon ile şirket içi canlanmayı sağlayabilirsiniz

Dijital sanat ve nöroestetik

Yeni dilin oluşumu ise artık günümüzde şirketlerin içine sızmış ve çalışanların nasıl daha yaratıcı olabilecekleri konusunda da onlara ilham veren kaynaklar olarak karşımıza çıkıyor.  Günümüzde dijital sanatların nöroestetik ile birleşmesi artık dijital dönüşüm konusunda uzmanlaşmış ve uzmanlaşmakta olan şirketlere, çalışanlarının nasıl daha pozitif, motive ve enerjiye sahip olabilecekleri konusunda ilham oluyor.

Esra Özkanbang. Art Innovation Prix Küratörü
"Kabul et"i tıklayarak, sitede gezinmeyi geliştirmek ve site kullanımını analiz etmek için çerezlerin cihazınızda depolanmasını kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Kabul et