fbpx

“Art & Innovation Talks: Sürdürülebilirlik ve Sanat” Etkinliği Gerçekleşti

Art&Innovation-surdurulebilirlikvesanat-1

ArtBizTech olarak farklı disiplinlerdeki sanatçılar ile iş ve teknoloji alanında inovasyon çalışmaları yapan firmaları bir araya getirerek, birbirlerinden nasıl beslenebilecekleri konusunda fikir ve ilham vermeyi amaçlayan Art & Innovation Talks etkinlik serimiz bu ay “Sürdürülebilirlik ve Sanat” temasıyla katılımcılarla buluştu.

Konuşmacılar, Koç Holding Sürdürülebilirlik ve Paydaş İlişkileri Yöneticisi Ayça Aksoy, sanatçı Pınar Akkurt, moda tasarımcısı Tuba Ergin ve ArtBizTech’ten Emrah Yayıcı kendi alanlarında yaptıkları sürdürülebilirlik çalışmalarından bahsettikleri sunumlarının ardından, etkinlik moderatör Esra Özkan‘ın sorularıyla devam etti.

Art&Innovation-surdurulebilirlikvesanat-2-600

Koç Holding’ten Ayça Aksoy, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilirlik Kalkınma Hedefleri ile başladığı konuşmasında bu temanın hayatımızı ne kadar etkilediğinden, özel sektörün neden sürdürülebilirlik üzerine ilgi duyması gerektiğinden ve bu konuda özel sektöre düşen rollerden bahsetti. Dünyanın yöneldiği bu megatrendlere bir çerçeve gözüyle bakmanın şirketler için bir çok fırsat yaratacağına dikkat çeken Aksoy, konuşmasını Arçelik’le yaptıkları bir sürdürülebilirk ve sanat projesiyle bitirdi.

Art&Innovation-surdurulebilirlikvesanat-3-600

 

Art&Innovation-surdurulebilirlikvesanat-4-300Konuşmaya moda dünyasında ekolojik geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik çalışmalarıyla tanınan tasarımcı Tuba Ergin devam etti. Sürdürülebilirlik temasını nasıl içselleştirerek işlerine yansıttığını çeşitli çalışmalarından, özellikle son dönemde gündemde olan araba lastiklerini kullanarak hazırladığı koleksiyondan örnekler  vererek anlattı. Ergin’in lastiklerden elde ettiği deri benzeri materyelden yaptığı elbise, aksesuar ve çanta tasarımları etkinlikte de sergilendi ve katılımcılardan büyük ilgi topladı.

 

Art&Innovation-surdurulebilirlikvesanat-5-600

 

Sürdürülebiliğin sanat yönü, mekanik heykelleri ve hareketli çalışmalarıyla ünlü sanatçı Pınar Akkurt tarafından tartışılmaya devam edildi. İleri-dönüşümü benimseyerek yaptığı çalışmaları ve sanat eserlerinden bahsederek konuşmasına devam eden Akkurt, sanat sürdürülebilirliğin uygulanması ve hayatımıza nasıl adapte edilebileceği hakkında katılımcılara ilham verdi.  Birinci oturumun son konuşmacısı olarak sunum yapan ArtBizTech kurucusu Emrah Yayıcı şirket içi sürdürülebilirlikten bahsetti ve Design Thinking metodolojisinin uygulanmasının sürdürülebilirliğe olan katkısına dikkat çekti.

Art&Innovation-surdurulebilirlikvesanat-6-600

Sorular üzerinden devam eden ikinci oturumda, günümüz yapay zeka, yenilenebilir enerji, bulut teknolojisi, blockchain gibi teknoloji ve gelişmelerinin sanatçılar tarafından sürdürülebilirlik temasında nasıl kullanılabileceği; sanatsal veya faktöriyel üretimlerde sürdürülebilirliğin ne kadar göz önüne alındığı ve bu bakış açısının nasıl güçlendirilebileceği tartışıldı.

 

ArtBizTech facebook sayfasından canlı yayınlanan etkinliğe aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.facebook.com/artbiztech/

 

Konuşmacılar;
Ayça Aksoy – Koç Holding A.Ş, Sürdürülebilirlik ve Paydaş İlişkileri Yöneticisi
Emrah Yayıcı – ArtBizTech, Yönetici Ortak
Pınar Akkurt – Sanatçı
Tuba Ergin – Moda Tasarımcısı

"Kabul et"i tıklayarak, sitede gezinmeyi geliştirmek ve site kullanımını analiz etmek için çerezlerin cihazınızda depolanmasını kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Kabul et